KRfaviconstartsida första presentationenkalendariumbli medlemannonsörer

Nedan ser du en översikt av alla Konstringens medlemmar.
Översikten är sorterad under medium och bokstavsordning för efternamn. Dubbelklicka på konstnärens namn i namnspalten till vänster eller i översikten för att se exempel på konstverk och kontaktuppgifter.

Måleri; akvarell, gouache, olja, akryl, torr pastell, grafiska blad, fotografi, blyerts och digital konst:
Anita Andersson: akvarell
Gertrud Appelqvist: akryl och blandteknik
Joanna Armstrong: akvarell
Inga Bandelin: äggoljetempera, akvarell, olja och collagetekniker
Hans Berglund: olja
Björn Bernström: akvarell
Nina Björk: olja, akryl och akvarell
Irja Brodin: olja och grafiska blad
Britt Carlsson: akvarell och olja
Nils Ekwall: surrealism i akvarell, olja och blyerts
Anna Eriksson: akryl och olja
Gudrun Hagman: akvarell, akryl
Ewa Helzén: akvarell och akryl på duk
Marina Henriksson: akvarell
Sofia Häggvik: akvarell, blyerts, bläck och digitalt
Anders Höök: akvarell
Ulla Jansson: måleri
Lotta Johnzon: akryl och olja
Dimitris Karvelas: akrylmåleri och grafik på koppar och linoleum
Kerstin Larsson: akvarell
Gunilla Lindberg: fotografiska konstbilder
Gisela Linder: måleri och grafik
Birgitta Lindgren: akvarell och olja
Charlotta Lindvall: olja, akryl och akvarell
Ulla Ljungberg: akryl på duk, plywood och papper
Lennart Magnusson: naivistiskt måleri i blyerts, färgpennor, olja, akryl, vinyl, krita och kol
Kristina Nordenström: akvarell
Malin Nordlander: akvarell
Siv Norman: akvarell, olja och akryl på sten och trä
Elaine Olsson: tavlor och dekorationsmåleri i olja
Lilian Olsson: olja och akvarell
Marianne Rosell: olja och akryl
Jonna Rosengård: måleri i collage, olja och akryl
Odd Sandberg: olja
Nenna Stetter: akryl och blandteknik
Marie Sundin: olja, pastell, akvarell, tusch och blyerts
Elisabeth Wallen: akvarell
Mona Wikborg: olja
Krister Vikström: olja
Ola Wikström: collage
Eleonore Vognsgaard: akvarell och pastell
Maud Åman: akryl

Dekormåleri och övrigt
Olle Nordbergs Ateljé: oljemålningar, reliefer, skulpturer, installationer, målade skåp och stolar.
Keramik; svartbränd lera, stengods och betong:
Maria Axelsson: svartbränd lera och keramik
Monica Benbasat: keramik
Eva Bergvall: brukskeramik
Lena Hoffman: brukskeramik
Kerstin Kullmann: keramik och betong
Gisela Linder: keramikrelief
Ylva Lingefelt: stengods
Marie Noree: Keramik
Elisabet Oldfeldt: keramik
Jonna Rosengård: keramik i japansk Rakuteknik
Maud Åman: konstkeramik
Inga-Lisa Östman: keramik

Textil; väv, damast, stickning, fritt broderi, pälsar, mattor och kuddar:
Eeva Axe: vävning och damast
Eva Bergvall: tovade sjalar
Annika Burman: stickdesigner
Berit Eriksson: fritt broderi
Mona Forster: bildväv, mattor och kuddar
Ulla Jansson: experimentiellt broderi
Kerstin Karlsson: lammpälsar, ullkappor, tovat
Gisela Linder: textil
Solveig Magnusson: damastväv och interiörtextil
Marianne Rosell: lindockor
Annika Öhman: bildvävar och mobiler

Glasgjutning, fusionsglas, glasmåleri, emalj:
Gisela Linder: fusionsglas
Siv Norman: emalj
Monica Skarelius: glas

Silversmide, knivslöjd och järn- och träarbeten:
Eva Bergvall: silversmycken
Ninnie Blom: silversmide
Per Brydolf: silversmide och träarbeten
Berit Eriksson: mindre träskulpturer
Lotta Johnzon: silversmide
Ursula Klasén: smide i silverlera
Anna Tillas: silversmide
Anita Öberg: smycken i silver, titan och plexi